nieslyszacy

Tematy

Książka pełna świetnych anegdot i barwnych opisów, jednocześnie uczona i popularna, traktuje o dziejach „tytoniowego ziela”. Autor, znakomity znawca przedmiotu, przywołuje żałosny przykład „pierwszego europejskiego tytoniarza” p. Rodriga de Jerez, którym zajęła się św. Inkwizycja, gdyż palenie tytoniu uważano podówczas za oznakę przyjaźni ze wszelkim diabelstwem. Wylądował na siedem (!) lat w więzieniu.Klub Przewodnika – najbliższe spotkania

aktualność

konserwacja_gabinet_chinski_13_snycerka.jpg

Spotkania Klubu Przewodnika:

2 i 16 września 2014 r., godz. 12 – Spotkanie w pracowni malarstwa

4 i 18 listopada 2014 r., godz. 12 –  Spotkanie w pracowni drewna

Podczas spotkań będzie można przyjrzeć się pracy konserwatorów oraz odwiedzić zwykle niedostępne dla gości miejsca, w których pracują muzealni specjaliści.

Spotykamy się o godz. 12 przy kasie muzeum.

 

31_konserwacja_podobrazie_drewniane_KD

Klub Przewodnika to program edukacyjny skierowany do przewodników rekomendowanych przez Muzeum Pałac w Wilanowie, a także pozostałych przewodników miejskich i terenowych zainteresowanych poszerzaniem swojej wiedzy o historii i kolekcjach pałacu wilanowskiego.

Klub ma na celu integrację tej grupy zawodowej z muzeum i umożliwienie jej podnoszenia kompetencji merytorycznych o wiedzę trudno dostępną bądź niedostępną w literaturze popularnonaukowej.

Spotkania w ramach Klubu Przewodnika będą dla przewodników miejskich okazją do wymiany doświadczeń zawodowych, dyskusji o sztuce i historii, a przede wszystkim do poznania aktualnego stanu badań nad pałacem wilanowskim i koncepcji rozwoju muzeum.

Wytyczne organizacyjne:

  • Organizatorem Klubu Przewodnika jest Dział Edukacji Muzeum Pałacu w Wilanowie.
  • Udział w spotkaniach klubowych wymaga zakupu biletu edulacyjnego (10 zł).
  • Do uczestnictwa w spotkaniach klubowych upoważnia ważna legitymacja przewodnicka.
  • Konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie mejlowe na adres: przewodnicy@muzeum-wilanow.pl.
  •  Grupa może liczyć do 25 osób na każdym spotkaniu. Decyduje kolejność zgłoszeń. 

Informacji na temat Klubu Przewodnika udziela:
Katarzyna Hawryluk
e-mail: przewodnicy@muzeum-wilanow.pl

Podziel się:
Wykop Facebook Twitter
kamionka_wystawa_wokol_kawy_herbaty_czekolady.jpg

Wystawa „Wokół herbaty, kawy i czekolady” (artykuł)

Zapraszamy do Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie na wystawę „Wokół herbaty, kawy i czekolady”. Prezentujemy wilanowską kolekcję ceramiki – niezwykle cenne i rzadkie przedmioty z czerwonej i czarnej kamionki. Wystawie towarzyszy starannie opracowany, bogato ilustrowany katalog. Wystawa na pierwszym piętrze pałacu wilanowskiego, wstęp w cenie biletu do pałacu.

obóz_5.jpg

Czym jest obóz króla? (aktualność)

Od początku maja na przedpolu Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie można zwiedzać obóz wojenny króla Jana III. Wilanowska rekonstrukcja jest bezpośrednim nawiązaniem do obozu wojennego spod Wiednia, który stanął pod miastem w 1683 roku. Każdy, kto odwiedzi obóz, będzie mógł poznać królewskiego mincerza i nadwornego drukarza, przy pracy będzie można też podejrzeć kowala. O sarmackiej codzienności i uzbrojeniu ciekawie opowie XVII-wieczny szlachcic, a o przysmakach z epoki Sobieskiego – nadworny kucharz. W namiocie, z którego dobiega aromat świeżo palonej kawy, czeka na odwiedzających Jerzy Franciszek Kulczycki, a wraz z nim pracują nadworni zielarz i barwiarz. W centralnym miejscu obozu usytuowany jest namiot monarchy, a w nim na swoich poddanych czeka sam król Jan III.

Pogoń na elewacji pałacu.jpg

Krótki film o Muzeum (film, Silva Rerum)

Czego nie wiesz, a co powinieneś wiedzieć o muzeum i ludziach, którzy w nim pracują.

jan_iii_sobieski_baner.jpg

Historia pałacu: budowa, wystrój i znaczenia symboliczne, ogród (artykuł)

Restauracja wnętrz Muzeum - filmy (cz.2) Produkcja filmu współfinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej ZPORR …

wprowadzenie_jencow_tureckich_do_wilanowa_plaskorzezba_fasada_palac.jpg

Poznaj pałac! – spacery tematyczne dla grup dorosłych (artykuł)

Rezydencja wilanowska wraz z otaczającym ją ogrodem należą dziś do najcenniejszych pomników polskiej kultury. Aby umożliwić bliższe zapoznanie się z …